Çocuklara Özel Savunma Programı

Geleceğin zeki ve sağlıklı bireylerini yetiştirebilmek için bana göre savaş sanatından daha iyi bir çalışma olamaz. Bu disiplinin, herkesin bildiği üzere insanlara en büyük katkısı  zihin-beden koordinasyonu sağlamasıdır. Küçük yaştaki bireylerin bir arada yaptıkları çalışmalar sayesinde yardımlaşma, dayanışma gibi önemli zihinleri erken yaşta kazandıklarını biliyoruz. Bunlar edinilmesi gereken oldukça önemli sosyal davranışlardır. Bir toplumun gelişiminin bireyin gelişimi ile başladığını düşünürsek bir arada yapılan çalışmaların ne kadar yararlı olduğunu anlayabiliriz. Öte yandan bireysel savunmanın şöyle bir özelliği vardır. Eğitim  kişiseldir ancak öğrenci bu eğitimi toplulukla  birlikte alır. Bu da kalabalık içinde kendisini rahatça ifade edebilme alışkanlığı kazanmasına etki eder. Çalışmanın  pratik ve hareket içerikli olması, bir taraftan da bedensel aktivitelerin gelişmesini sağlar.   Hareket aynı zamanda endorfin demektir. Hepinizin de bildiği gibi endorfin bir mutluluk hormonudur ve bunun bir insan için ne kadar gerekli olduğu tartışılmaz.

Bugün ebeveynlerin en çok şikayet ettiği konuların başında çocuklarının bilgisayar ve oyun bağımlılığı gelir. Çocukların internet ve dijital ortamla olan ilişkileri  kontrol altına alınamadığı taktirde gelecekte sosyalleşme, yaşam mücadelesinde yetersiz kalma gibi sorunların yaşanmasına  neden olabilir.  Çok fazla dijital ortam alışkanlığının kitap okumaya zaman ayıramama ve hareketsizlik gibi başka olumsuz sonuçları doğurduğu da çok sık gördüğümüz bir durumdur.  O yüzden ebeveynlerin şikayetlerinde çok haklı olduklarını düşünüyorum. Ancak bu konuda asıl sorumluluğun da ebeveynlerde olduğunu gözardı edemeyiz. Çünkü bir çocuğun kendisinden sorumlu olan insanların yardımı ve yönlendirmesi  olmadan doğru yolu bulma şansı yoktur. Çocuklarınızın ne tip bir eğitime ihtiyacı olduğunu onları dinleyerek ve gözlemleyerek belirleyebilirsiniz.

Bireysel savunma eğitimi çocukların henüz gelişmekte olan beyinlerini olası sorunlar karşısında çözebilecek şekilde gelişmesine yardımcı olabilir. Böylece girişken olma ve kendine güvenme konusunda problem yaşamazlar; gelecekte, mesela iş yaşamlarında herhangi bir meseleyi rahatça yönetebilecek kadar cesur olmayı başarabilirler. En azından kendilerini fiziksel açıdan korumayı öğrenmiş olurlar ki bu bile başlı başına onlar için büyük bir kazanımı. Kısacası bu eğitim çocuklarınızın hem kişisel gelişimi  hem de bireysel güvenlik yeteneklerini kazanmaları açısından önemli bir fırsat olacaktır.

Profesör Sinan Canan “Unutulacak Şeyler” adlı kitabında özellikle internet ve dijital ortam alışkanlıklarının doğurabileceği sorunlar hakkında önemli açıklama ve uyarılarda bulunuyor. Meseleyi işin uzmanından dinlemekte yarar vardır: “Sinirbilimin son bulguları açısından baktığımızda benim gözüme en tehlikeli görünen uzun vadeli sorun, internet ve dijital ortamlarla büyüyen nesillerin uzun vadeli plan ve hedefler konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabileceği gerçeği. Sinir sistemimizin işlevsel anatomisinden bildiklerimize göre kısa süreli ihtiyaç ve geçici tatminler, beynimizin derinliklerinde yer alan “limbik sistem” adlı bölüm tarafından kontrol edilirken uzun vadeli hedeflere yönelik olarak anlık tatminlerin ertelenmesini sağlayan devreler beynimizin ön ( frontal) ve yan (parietal) bölgelerinde bulunur. Hepimizin bildiği gibi limbik sistem yaşamsal açıdan doğduğumuz aylardan itibaren aktif olduğundan ve frontal parietal bölgelerin yaşamla olgunlaşması gerektiğinden çocuklar genelde uzun vadeli planlar yapamaz. Fakat yetişkin bireyler olurken beynimizde gerçekleşen en önemli değişimlerden biri, frontal-parietal üst kontrol merkezlerinin gelişmesi ve bu devrelerin anlık “limbik” etkileri bastırma yeteneği kazanmasıdır. Bu sayede ileriye dönük planlar yapabilen, hazları erteleyebilen ve büyük işler başarmak üzere aylar, belki yıllar boyunca çalışabilen adanmış insan haline dönüşebiliriz. Fakat davranış çalışmaları maalesef bizlere internet ve dijital ortam kullanımının artması ile frontal korteks gelişiminin zayıfladığını göstermekte. Bunun ozon vadeli sonuçları ise oldukça iç sıkıcıdır. İtkisel ve anlık yaşayan, uzun vadeli planlar yapamayan, yoğunlaşma ve dikkat sorunları ile boğuşan ve sosyal iletişimde ciddi yetersizliklerden mustarip bir nesil ortaya çıkması söz konusu. Elbette bunun önünü almak için yapılacak birçok önlem var ama öncelikle bu tehlikenin en kısa zamanda farkına varmamız ve bu uyarıları ciddiye almamız gerekiyor.”

Sağlık ve mutlulukla kalın!

Naci Kesener/ SAVAS Bireysel Savunma Sistemleri

 

0 Paylaşımlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X